Los Checos Banditos & spol.

Los Checos Banditos & spol. – Český horolezecký svaz – ČHS.

O úspěchu Ondry Beneše a Pavla Bohunka v Peru se již v médiích psalo. Nyní přinášíme Ondrovo malé ohlédnutí za expedicí a pár fotografií z výstupu.

Zhruba před čtrnácti dny jsme se vrátili z expedice v Peru. I přes nepříznivé počasí, které tuto sezónu ne a ne opustit pohoří Cordillera Blanca, se nám (Ondřej Beneš a Pavel Bohuněk) podařilo vytvořit novou cestu 600 m dlouhou žulovou stěnou na vrchol La Esfinge (5325 m n. m.). Cestu jsme nazvali Los Checos Banditos s maximálními obtížemi dosahujícími stupně 7c.

Cesta má spíše alpský charakter s velkým množstvím lehčích délek lezených po vlastním jištění. Do 12 délek jsme osadili 20 postupových nýtů a 20 nýtů jsme osadili na štandech.

Během 4 dnů jsme s velkým štěstím na počasí vystoupili  na vrchol Sfingy. Následný volný přelez v jednom dni se bohužel díky opětovnému zhoršení počasí nekonal. Jednotlivé délky jsou vylezeny volně.

Asi největší obtíží byla pro nás nadmořská výška a myšlenka na to, že máme pouze dvě baterie, které nemáme jak dobít. Proto jsme se snažili do cesty osadit co nejméně postupových nýtů a tím jsou některé délky poměrně morálové.

Za další úspěch expedice bych považoval první sportovní přelez vícedélkové cesty “Project Mono” (100m, 3 délky, 7c, 7c+, 8b, 4200 m n. m.), v oblasti Hatun Machay. Jedná se o jednu z nejtěžších cest oblasti. Mimo jiné se v Peru dá perfektně zabouldrovat, zajezdit na horských kolech, nebo se svézt na surfu na vlnách Pacifiku. Toto vše jsme vyzkoušeli a Peru si užili do posledního dne.


Ahoj Ondra

zdroj:chs

Leave a Reply